Spil Dansk Ugen gennemføres trods de nye corona-restriktioner

Danmarks største musikbegivenhed (26. oktober – 1. november) aflyses ikke! Spil Dansk Ugen 2020 gennemføres med en masse mikro-arrangementer, skole-koncerter og workshops, digitale oplevelser, samt massiv radio-opbakning på DR til den danske musik.
SIDSTE NYT: Officielle informationer om kulturlivet under covid-19.
Naturligvis vil arrangementerne kun kunne gennemføres af de lokale arrangører i det omfang, hvor det er muligt med de gældende restriktioner.
Corona-restriktionerne har en stor indflydelse på dette års Spil Dansk Uge, hvor der vil være færre arrangementer end i foregående år. Det er især de hundredvis af større fællessang-arrangementer på skoler og byernes torve, som vi desværre må undvære i år.
Fra Foreningen Spil Dansk skal der lyde en særlig tak til de mange der løfter arrangementerne lokalt og som sørger for at musikken spiller og at musikken er et samlingspunkt i en vanskelig tid.
En særlig tak også til de mange kunstnere, som trofast medvirker i Spil Dansk!
500 ARRANGEMENTER I KALENDEREN
Spil Dansk kalenderen bugner allerede (fredag 23/10) med mere end 500 tilmeldte arrangementer fordelt over hele Danmark i hele Spil Dansk Ugen 2020.
Nogle arrangementer vil blive aflyst og andre bliver måske udsat til et senere tidspunkt.
Men mange mikroarrangementer, online-tilbud og workshops forventes gennemført – naturligvis med stor fokus på gældende krav og anbefalinger fra myndighederne – og de hundredvis af lokale arrangører gør allerede en stor indsats for at tænke kreativt også under disse ekstra svære og anderledes vilkår for både arrangører og for de medvirkende, professionelle kunstnere.
MASSER AF DANSK MUSIK PÅ DR
I Spil Dansk Ugen bliver der igen i år et flot fokus på den danskproducerede musik. DR’s musikkanaler spiller mandag til lørdag på skift udelukkende dansk musik i dagtimerne.
Musikken er i alverdens genrer. Og sproget behøver som altid ikke kun være på dansk. Men al musikken i Spil Dansk Ugen er skabt af danske komponister, tekstforfattere og sangskrivere.
Det giver lytterne en helt særlig mulighed for – denne ene uge om året – at høre dansk produceret musik, som man måske ikke kender i forvejen.
DE LOKALE ARRANGØRER
Spil Dansk Ugen er i høj grad et decentralt projekt. Koncerter, workshops og fællessang arrangeres af de lokale arrangører over hele landet.
Derfor er det ikke Spil Dansk sekretariatet i København, der planlægger arrangementerne i de enkelte kommuner. Det foregår i lokale styregrupper, som har netværket og kontakten til de helt rigtige steder, arrangører og lokale ildsjæle. Derudover er der i hundredvis af Spil Dansk arrangementer, som skabes af enkeltstående arrangører af en enhver art.
Spil Dansk Ugen er i virkeligheden skabt af 100-vis af ildsjæle over hele landet. Fra centralt hold kobler vi kommuner med kunstnere i en række særlige projekter og koncertformater.
Derudover opfordrer vi hele Danmarks musikliv: alle aktører og arrangører, musikere i alle genrer, frivillige og professionelle, institutioner og foreninger til at tage del i – og medejerskab på – fejringen af hele Danmarks musikliv.
“Der sker noget helt særligt, når det danske musik-økosystem går sammen om dansk musik hvert eneste år i uge 44. Spil Dansk Ugen er dét vindue, hvor vi sammen viser musikkens værdi på tværs af skel i det danske samfund. Og det er mere vigtigt end nogensinde før” understreger Ricco Victor, direktør i Spil Dansk.
Bag alle arrangementerne står der lokale arrangører. Derfor er det også svært at svare helt konkret på, hvor meget der gennemføres og aflyses her og nu. Den beslutning kan vi på Spil Dansk ikke tage stilling til centralt. Det er kun de lokale arrangører, som bestemmer om arrangementerne aflyses, gennemføres eller ændres ift. de nye restriktioner. De kender til de helt lokale forhold, og de er naturligvis meget opmærksomme på retningslinjer, krav og anbefalinger fra myndighederne ift. hygiejne og sikkerhed til arrangementerne. Det er ofte meget professionelle folk lokalt, som er gearet til at afvikle arrangementer forsvarligt og efter de til enhver tid gældende restriktioner.
“Hele 28 Spil Dansk kommuner har i år har valgt at samarbejde med os, og vi er helt afhængige af den gejst, vores samarbejdskommuner udviser. Det er alle de passionerede musikmennesker, der er grunden til, at Spil Dansk Ugen er blevet Danmarks største musikbegivenhed. En markering, der i tidens løb har givet utrolig mange skoleelever aha-oplevelser, sørget for at millioner har nydt og opdaget også ny dansk-produceret musik i radioen – og for at titusindvis har mødtes i fællessang. Derfor har det været så afgørende for os, at vi skulle gennemføre Spil Dansk Ugen i et historisk udfordret år for musikere, arrangører, festivalfolket og publikum. Derfor lancerer vi årets fejring med et viljestærkt udsagn: ”Sammen om dansk musik”, siger Ricco Victor.
SYNG SAMMEN !
Der bliver rig mulighed for at synge fællessang sammen de næste 9 fredage – og dermed også i Spil Dansk Ugen – når DR gentager succesen fra foråret med “Fællessang – hver for sig“. Philip Faber og Mads Steffensen er igen værter i selskab med en masse danske kunstnere.
ALLE kan synge sammen – når som helst og hvor som helst – helt gratis ved at bruge de mange sangtekster og indspilninger på ALSANG Online.
Det er helt oplagt hjemme i familierne, i skoleklasserne eller måske til ZOOM/Teams møder med kollegerne på virksomhederne, så man starter dagens møde med en online fællessang.
Spil Dansk står bag Danmarkshistoriens største fællessang-initiativ ALSANG. ALSANG-projektet er støttet med 9 mio. kr. af Nordea-fonden.
DEL JERES GODE HISTORIER MED OS
Vi opfordrer alle lokale arrangører og medvirkende kunstnere til, at I gerne må dele de gode historier og arrangementer med os og med omverdenen (via SoMe).
Arrangementer som gennemføres (forsvarligt naturligvis) vil vi meget gerne hjælpe med at give omtale.
På trods af de nye restriktioner bliver Spil Dansk Ugen 2020 relevant og nærværende.
Lad os i fællesskab sætte fokus på dansk musik og musikliv i Spil Dansk Ugen 2020. Lad os vise, at vi er SAMMEN OM DANSK MUSIK.
KONTAKT:
- RICCO VICTOR, direktør Spil Dansk: (+45) 2046 7913 / ricco[a]spildansk.dk.
FAKTA OM SPIL DANSK UGEN:
- Spil Dansk Ugen er årets store fest for dansk musik og musikliv. Der er arrangementer 26. oktober – 1. november.
- Der sker noget overalt i landet: på skoler, sygehuse, spillesteder, virksomheder, biblioteker, kirker, kulturhuse m.m.
- Kunstnere og arrangører er en blanding af professionelle, amatører, frivillige og lokale ildsjæle.
- Spil Dansk er blevet Danmarks største musikbegivenhed i al sin bredde og mangfoldighed.
- En lang række radiostationer fejrer ugen med høj andel af dansk musik. Hovedparten af DR’s radiokanaler spiller på skift en dag i ugen lutter dansk musik fra morgen til aften.
- Spil Dansk-foreningens ejerkreds består af Dansk Musiker Forbund, Dansk Artist Forbund, Musikforlæggerne, Koda og Danske Populær Autorer.
- Spil Dansk samarbejdede i 2019 officielt med 32 kommuner. Mange andre kommuner bakkede også op. I 2020 er der 28 Spil Dansk Kommuner.
- Læs mere om Spil Dansk, tilmeld arrangementer, find genvej til fællessang og tjek kalenderen på spildansk.dk.